-
Alzheimerova choroba
Igor Grajcar. Je popísaných okolo 60 príčin demencií. Existuje niekoľko klasifikácií. Základné delenie demencií podľa etiológie je na primárne a sekundárne. K tým prvým patria atroficko-degeneratívne a k druhým ischemicko-vaskulárne a ostatné sekundárne demencie. Alzheimerova choroba predstavuje 50 – 60 % zo všetkých demencií vôbec. Ďalších asi 20 % sú zmiešané na podklade alzheimerovskom i…
-
Neuropsychológia lži a jej detekcia v praxi
Klame každý. Niekto zákerne, iný len preto aby pravdou niekomu neublížil. Klamstvo je samozrejmosťou nášho života. Zmyslom lži je zavádzanie a manipulácia. Motívom je potom nejaký druh zisku. Pod ziskom rozumieme čokoľvek; od žiaduceho jedla, cez citovú priazeň až po zmenu sociálneho statusu v skupine. Tento príspevok je kapitolou uvedenej odbornej publikácie Lož môže byť veľmi …
-
Neuronálne koreláty zrakového vedomia a vedomia vôbec.
Sme vizuálne založené bytosti, keďže až 50 % nášho mozgu sa venuje spracovaniu a analyzovaniu vizuálnych informácií. To, čo vidíme, je však len úzka výseč reality. Vidíme len „viditeľné svetlo“ so známym rozsahom vnímateľných farieb. Voči ostatným vlnovým dĺžkam sme ale slepí.
-
Etika v zdravotníctve – ako je to pravdovravnosťou ?
Základným princípom v zdravotníctve je motto :„Predovšetkým neškodiť“. Zdravotnícka profesia sa vníma skôr ako poslanie než povolanie, kde najvyšším princípom je záchrana zdravia a života, čo predpokladá také vlastnosti zdravotníckeho pracovníka akými sú humánnosť, odbornosť, sebaobetovanie, morálne vlastnosti, charakternosť, úprimnosť. A tu narážame na kameň úrazu. Je prvoradou úlohou lekára pomáhať alebo neškodiť? Má byť zdravotník za každých…
-
Algoritmus vedenia rozhovorov
V písmoznalectve ide o nájdenie pravdy a odhalenie lži. Zisťujeme to skrz písmo ale prečo nevyužiť šancu ak mám podozrivú osobu pri sebe a neurobiť s ňou ešte pred skúškou písma cielený výsluch so zámerom už apriori si urobiť predstavu o jej “vierohodnosti k veci“ .
-
Grafológia
Vznik grafológie sa kladie na samý počiatok vzniku písma. O ňom vieme, že na začiatku jeho vývoja bol obraz. Trvalo tisíce rokov, kým sa z obrazu stal znak.
-
Komunikácia s pacientom
Zásady komunikácie s pacientom a príbuznými.Tým, čím je pre chirurga skalpel, tým je(nielen) pre zdravotníka na psychiatrii KOMUNIKÁCIA
-
Preklinická diagnostika Alzheimerovej choroby
-
Psychopati medzi nami
Honores mutant moresTo, že sa človek v mocenskom postavení správa inak než v podriadenom je normálne, a tak je svet utváraný. Ide skôr o to, ako s mocou naloží.Degenerácia mociMocenská posadnutosť-hybris syndrómt.j. syndróm extrémnej arogancie a mocenskej spupnosti Tento syndróm je osobitou variantou psychopatie. Aby sme hybris syndrómu porozumeli, treba lepšie porozumieť pojmu psychopatia.
-
Čo znamená úspešná inteligencia v živote?
-
Vieme starnúť úspešne?
Dlhovekosť a ako starnúť úspešne. Všetci radi starneme – keď je nám 18 ….
-
Článok o písmoznalectve Krim. ústav Praha
Policie České republiky – Kriminalistický ústav Praha Převzatý článek Znalec Kriminalistického ústavu Praha Policie ČR (KÚP) z odvětví zkoumání ručního písma poskytl exkluzivní rozhovor časopisu Týden, který byl uveřejněn ve speciálním vydání věnovaném představení práce několika špičkových kriminalistů Policie ČR. Časopis vyšel 14. února 2011. NEJEZCHLEBOVÁ, L. Jak křížovka usvědčila žhářku. Týden, 2011, XVIII, č. 7, s.…
-
Rozprávanie o písmoznalectve s Mgr. Švandom
-
Rozhovor o písmoznalectve s dr. J.Strakom
-
Neuronálne koreláty zrakového vedomia a vedomia vôbec
Sme vizuálne založené bytosti, keďže až 50 % nášho mozgu sa venuje spracovaniu a analyzovaniu vizuálnych informácií. To, čo vidíme, je však len úzka výseč reality. Vidíme len „viditeľné svetlo“ so známym rozsahom vnímateľných farieb. Voči ostatným vlnovým dĺžkam sme ale slepí. Je to spôsobené vlnovou dĺžkou. Jedine ňou sa viditeľné svetlo líši od ostatných elektromagnetických vĺn.…